2018-04-27
ACTIO RIPARIA madárgyűrűzési projekt
Magyar Madárgyűrűzési Központ országos programja
2018-04-27
Projekt háttere és indokoltsága:
Hazánkban a hosszútávon vonuló madárfajok, benne a hazai fecske fajok állománya jelentős csökkenést mutat. A partifecske esetében a Tisza hazai szakaszán fészkelő állománynál 1990 óta végzett felmérések e faj esetében különösen nagy csökkenést mutatnak, amely hátterében a fészkelő, vonuló és telelő területeken zajló kedvezőtlen folyamatok állnak. E folyamatok megismerése, az állománycsökkenésben játszott jelentőségük vizsgálata az ország különböző régióiban nélkülözhetetlen a partifecske hazai fészkelő állományának védelme szempontjából. A partifecske telepes fészkelése lehetőséget ad a vizsgált régiók fészkelő állományának rendszeresen felmérésére, a fészkelő és kirepült fiatal egyedek alkalmas számban való rendszeres gyűrűzésére/visszafogására, amely révén mód van a fészkelési időszakok közötti túlélési ráta, a vizsgált régiók és telepek közötti állomány mozgások, a befogott egyedek kondíciójának/biometriai jellemzőinek vizsgálatára, a kirepült fiatal egyedek számának becslésére, az őszi vonulás során használt éjszakázóhelyek azonosítására. A Felső-Tiszán fészkelő állománynál 2017-2020 során alapkutatási program keretében zajló geolokátoros vizsgálatok egyedülálló lehetőséget adnak arra, hogy részletesen megismerjük a használt afrikai telelőterületeket, az őszi és a tavaszi vonulás helyszíneit. Az ország más régióiban folyó partifecske állomány felmérési és gyűrűzési adatok alapján mód nyílhat az intenzíven vizsgált tiszai állománynál nyert ismeretek alkalmazására más hazai állományoknál.
Projekt által vizsgálandó kérdések:
a- Milyen mértékben hasonló/különböző a vizsgált hazai partifecske állományok nagyságának, juvenilis és adult egyedek túlélési rátájának éves változása?
b- Milyen mértékű az egyedek áttelepülése a rendszeresen vizsgált hazai fészkelő állományok között, milyen élőhelyi és egyedi (ivar, kor, biometriai jellemzők) hatások befolyásolják annak változását/különbözőségét?
c- Milyen mértékű hasonlóságok/különbségek vannak egyedek biometriai jellemzőiben a rendszeresen vizsgált hazai fészkelő állományok között, milyen élőhelyi és egyedi (ivar, kor) hatások befolyásolják annak változását/különbözőségét?
A projekt keretében a gyűrűzés mellett nagy hangsúlyt kap a résztvevők által vizsgált területen lévő potenciális fészkelő helyek és méretük, az ott lévő partifecske telepek felmérése, a tapasztalt fészkelés sikerét befolyásoló hatások, események rögzítése.
Projekt vezetője: Dr. Szép Tibor, e-mail: partifecske@freemail.hu
Melléklet:
Actio_Riparia_ev_terulet.xlsx excel file, amely nevében az ev -> szó helyet az adott évet (pl. 2018), a terulet szó helyet a résztvevő területének nevét (pl. Szabolcs) kell cserélni.
Actio_Riparia_2018_Szabolcs.xlsx példa file 2018 április végi helyzetben rögzített példa adatokkal. A 2018 évi költési időszak végén majd több példát bemutatva
partifecske_telepen_gyuruzese_Madargyuruzesi_Kozpont_szabalyzatai_24o.pdf, Partifecske, gyurgyalag telepen való gyűrűzés általános szabályai, a Madárgyűrűzési Központ szabályzatai 2018., 24. oldal.
PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS