2017-12-15
Kutatási projekt
"A klímaváltozás hatásainak mérése a hosszútávon vonuló madárfajoknál: esettanulmány a magyar partifecske (Riparia riparia) állomány alapján" (NKFI/OTKA K 120348, K 120708)
2017-12-15
A pályázat rövid összefoglalója
Kutatásunk fő célja feltárni a klímaváltozás szerepét a jelentős állománycsökkenést mutató hosszútávon vonuló madaraknál hazánkban, a Tisza mentén fészkelő partifecske példáján. E faj korábban gyakori volt Magyarországon, azonban az utóbbi 30 év során (ami evolúciós léptékben rövid idő) jelentős csökkenést mutat, a korábbi 30 ezer páros állomány 3 ezerre csökkent. Mi áll a változás hátterében? Ismert, hogy jelentős és gyors lokális és globális változás zajlik az időjárásban. Vajon hogyan eredményezik e változások a jelentős állománycsökkenést? Kutatásunk során, - felhasználva és bővítve a több, mint 25 éve zajló felmérő munkánkat a rendelkezésre álló időjárási adatokkal és speciális eszközökkel részletesen feltárva a partifecskék hazánktól több ezer kilométerre lévő vonulási és telelési területeit -, kívánunk választ adni a kérdésekre. Jelenleg nagyon kevés információval rendelkezünk az adott fészkelő állományok által használt vonulási és telelési helyekről. Munkánkban új speciális módszereket alkalmazunk, - kis tömegű geolokátorok, valamint speciális kémiai tollvizsgálatok révén - , amelyek segítenek azonosítani e távoli helyeket és megvizsgálni az ott zajló események hatásait a magyar fészkelő állományra. Kutatásunk jelentősége messze túlmutat Magyarországon, mert kevés hasonló, hosszú évekre kiterjedő (+25 év) részletes adatbázis áll rendelkezésre a vonuló madarakról, így projektünk eredményei modellként szolgálhatnak az e fajokkal kapcsolatos populációbiológia, evolúcióbiológiai és konzervációbiológiai kutatások számára szerte a világon.
Kutatásunk során három alapvető kérdésre fókuszálunk?
(a) Mely területek játszanak fontos szerepet a vizsgált partifecske populáció vonulásában és telelésében?
(Hol vonul és telel a vizsgált tiszai állomány?)
(b) Mely szezonális és szezonokon átnyúló (vonulás/telelés) faktorok befolyásolják a fészkelési sikert a magyar partifecske állomány esetében, miként változtak azok az elmúlt 30 évben?
(c) A fiatal partifecskék kondícióját és túlélési esélyét milyen mértékben befolyásolják a fenti (b) körülmények?
E kérdések kvantitatív módszerekkel való megválaszolását, az elmúlt 30 év során a tiszai partifecske állománynál gyűjtött jelentős adatbázis és további új adatok szintézise alapján, kívánjuk elvégezni: (1) terepi felmérések folytatása, (2) geolokátorok alkalmazása vonulási/telelési területek azonosítására, (3) a tollak kémiai elem és stabil izotóp tartalmának vizsgálata, (4) a tollak fizikai jellemzőinek és stressz hormon szintjének vizsgálata, (5) relatív telomer hossz vizsgálata különböző korú egyedek esetében. E fajok esetében egyedülálló részletességű, intenzitású adatbázis és elemzési lehetőségre van mód.
Kutatásunk rendkívül időszerű témára fókuszál (új terepi és labor technológiák kombinációja a klímaváltozás hatásainak vizsgálatában) és három fő területen bír jelentőséggel:(i) Klímaváltozásnak a fajok csökkenésében játszott szerepe
(ii) Evolúcióbiológia
(iii) Biodiverzitás megőrzése
Az e területen működő legsikeresebb kutatócsoportok Észak-Amerikában, Egyesült Királyságban, Hollandiában, Franciaországban, Németországban, Olaszországban és a skandináv országokban működnek, azonban Kelet-Közép Európában nincs olyan kutatócsoport, amely jelentős nagyságú, hosszútávon vonuló énekesmadárfaj állományánál hosszútávú fészkelési és túlélési adatbázison alapuló kutatást végez.
A világon egyedülálló méretű speciális madártoll gyűjteményünk, a tollak fizikai minőségének és kémia jellemzőinek longitudinális és horizontális (egyeden belül és közötti) vizsgálatára ad különleges lehetőséget hosszú időszakra kiterjedően (>21 év).
Kutatásunk, ahogy az eddig három évtized során, most is jelentős részben számít a madártani kutatások iránt érdeklődő és a terepi munkában közreműködni kívánó önkéntesekre az április-augusztus során zajló munkákban. Várjuk a kutatás iránt elkötelezett középiskolások, egyetemi/főiskolai hallgatók részvételét, a kutatással kapcsolatos szakdolgozati/TDK dolgozatok lehetőségével.
PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS