Aktuális Hírek 2010
Ha ismer partifecske telepet akkor adja meg helyét és méretét a Fecskefigyelő adatbázisban honlapon !
2011-04-13
- Katasztrofálisra sikeredett a 2010 évi költési időszak a partifecskék számára a Tiszán! Az első, májusi áradás megsemmisítette az összes első költést a folyó mentén, a homokbányákban lévő telepek több, mint 30%-nál az intenzív esők miatt elomlottak falak, a megmaradt falaknál a rókák okozta ragadozás semmisítette meg a fészkek közel 50%-t. Júliusban két kisebb árhullám a folyóra visszatelepült és költő állomány fészkének közel harmadát pusztította el. Előzetes vizsgálataink alapján ugyanakkor valószínűsíthető, hogy Afrikából az előző évi költő állomány fele-kétharmada tért vissza egyenlőre ismeretnek okok miatt. Sajnos drámai állománycsökkenés várható 2011-ben! (2010.09.23. Dr. Szép Tibor)
- Növekszik a homokbányákba betelepülő partifecskék száma, de a Tiszán zajló vízszintcsökkenés a Tiszabercel feletti szakaszon ismét lehetővé teszi a madarak betelepülését. A hét első felére előrejelzett jelentős csapadék miatt várhatóan újabb árhullám alakul ki a Tisza felső szakaszán a hét végén - jövő héten, amely a folyón megtelepedő madarak számára jelent ismételt fenyegetettséget. (2010.06.01. Dr. Szép Tibor)
- Az utóbbi napokban kezdtek el a tiszamenti homokbányákban az új telepek megjelenni. Valószínű, hogy számos a folyó áradása miatt fészket elvesztett madár próbálkozik. A vízállás előrejelzések alapján a Tiszabercel alatti szakaszokon június elejéig olyan magas vízállás várható, amely a partfalakat alkalmatlanná teszi a betelepülésre. (2010.05.28. Dr. Szép Tibor)
- A hétvégére az összes partifecske telep partfala víz alá került és megsemmisűlt a vizsgált Tisza szakaszon (Tokaj-Tiszatelek)! A kenézlői homokbányában van csak költés ahol a fészkek több, mint 50%-ban kotlanak. A vízállás előrejelzések alapján a partfalak minimum egy hétig víz alatt lesznek a Tokaj feletti szakaszon. A Tisza középső és alsó szakaszain a napokban önti el az áradás a partfalakat. Az áradás miatt homokbányákba és más mesterséges partfalakba megtelepülő partifecske telepek felmérése és rendszeres ellenőrzése minden eddiginél fontosabb. Kérjük adja meg, a Fecskefigyelő adatbázisban ha ilyen helyen ismer partifecske telepet! (2010.05.25. Dr. Szép Tibor)
- A zöldár a vizsgált Tisza szakaszon lévő üregek 75%-t elpusztította 2010.május 20-ig, a megmaradt 25% eltűnése 1-2 napon belül bekövetkezik a folyamatosan emelkedő vízszint miatt! Közel 3100 idei üreg semmisűlt meg. Sajnos az üregek közel felében bent éjszakáztak a már párba állt egyedek, így nem kizárt, hogy az éjszaka során leomlott telepeknél nemcsak az üreg, tojás, hanem költő madarak is elpusztulhattak. A vizsgált területen pusztán a Kenézlő térségében lévő homokbányában maradt meg aktív telep, sajnos a bőséges csapadék miatt ott is néhány teleprészlet megsemmisült omlás miatt. A tavalyi állomány közel fele érkezett vissza Afrikából zöldár idejéig, így arra számítunk, hogy az árhullám levonulásának függvényében jelentős számban fognak a tiszai partifecskék homokbányákba vagy más ember által kialakított függőleges partfalakba betelepűlni. Nagyon fontos volna, hogy ezekről a telepekről tudomást szerezhessünk és az ott folyó költést rendszeressen ellenőrizzük! Kérjük írják meg vagy a Fecskefigyelő adatbázisban adják meg az ismert partifecske telepek helyét, méretét és ha módjuk van rá rendszeresen ellenőrízzék azokat. A homokbányákban lévő partifecske telepek természetvédők általi rendszeres látogatása az esetek döntő részében kellő védelmet ad a meggondolatlan és oktalan emberi pusztítások ellen! Reménykedünk abban, hogy az árhullám gyorsan elvonúl és a partifecskék zöme visszatelepül az áradás ellenére is "biztonságos" tiszai partfalakba. (2010.05.21. Dr. Szép Tibor)
- A hétvégi esők miatt, a zöldárt megelőzően, nagyszámú partifecske fészek semmisűlt meg, amelyet jól mutat, hogy az üregek száma csökkent a vizsgált területen, a mai felmérések alapján. Az esőtől áztatott partfalak gyakran leomlanak nemcsak a folyó mentén, hanem a homokbányákban is. A partifecske üregek 20%-ban már megkezdődőtt a tojásrakás. A tiszai telepeknél most zajlik a tojásrakás, csak néhány fészekben kezdődött meg a kotlás. Az áradás miatt keddtől várható a fészkekkel teli partfalak megsemmisülése Tokaj felett. (2010.05.17. Dr. Szép Tibor)
- Sajnos a tiszai áradással kapcsolatos előrejelzések beigazolódni látszanak és 1998, 2006 után az idén is zöldár vonul majd le a Tiszán a következő napokban, amely a Tiszán fészkelő partifecske állomány első fészekaljainak lényegében teljes pusztulását eredményezi! Az áradás a Tisza Tokaj feletti szakaszán május 18-19 táján éri el az I. fokú, sőt nem kizárt a II. fokú szintet, amely gyakorlatilag azt jelenti, hogy a partifecskék által lakott szakadófalak vízalá kerülnek, vagy az emelkedő víz miatt a fészkekkel teli falak leszakadnak. "Jó hír a rosszban", hogy az áradás a fészkelési időszak korai időszakában zajlik le, amikor a fészkelő állománynak csak kevesebb, mint a fele érkezett még vissza Afrikából, és a frissen kiásott üregek 10%-ban kezdődött meg csak a tojásrakás. Várhatóan az ár levonulása után a madarak egy fészekaljat fel tudnak majd nevelni, azonban az idén másodköltésekre már nem lesz lehetősége a Tiszán fészkelő állománynak. Az áradás elhúzódása függvényében várható a tiszai partifecskék akár tömeges betelepülése a folyómenti homokbányákban, földmunkák során létrejött gödrök falaiban. Nagyon fontos lesz e telepek felderítése és pozíciójuk rögzítése a Fecskefigyelő adatbázisban és sorsuk követése védelmük érdekében. A jelentős esők nemcsak a Tisza, hanem a Dráva vízgyűjtőjén is jelentős árhullámot indítanak meg, így az ott, a folyó természetes szakadópartjaiban fészkelőállomány esetében is a tiszaihoz hasonló folyamatok várhatóak. A Tiszán átlagosan 7-8 évente vannak áradások a partifecskék fészkelési időszakában, amely gyakorisághoz a partifecskék alkalmazkodni tudtak az utóbbi évezredek során. Sajnos a klímaváltozással kapcsolatos előrejelzések alapján várható, hogy az ezen időszakban előforduló áradások gyakorisága növekedhet. (2010.05.16. Dr. Szép T.)
- A korábbi évekhez képest lényegesen lassabban kezdik a tojásrakást a partifecskék. A Tisza vízállásának mai előrejelzése a jövő hét elejére olyan áradást feltételez, amely lényegében az összes partifecske fészek pusztulását okozhatja a Tiszán. Reménykedjünk, hogy a vízgyűjtőn a következő napokban feltételezett esők nem lesznek annyira intenzívek, mint ahogy azt feltételezik. A május 8-9 során Tokajban először megrendezett "Tokaji partifecske hajózáson" 150-170 érdeklődő vett részt és ismerte meg a vizsgált állomány két jelentős telepét Rakamaz (RAKA) és Szabolcs (SZAB) térségében, bővebben itt (2010.05.12. Dr. Szép Tibor)
- A tavalyi állomány negyede érkezett vissza a mai napig. Az elsőként érkezett madarak szerdától kezdték meg a tojásrakást. (2010.05.07. Dr. Szép T.)
- A partifecskék késése jól látható, az utóbbi években már voltak fészkek tojásokkal május elején, azonban a tegnapi ellenőrzéseknél még csak fészekanyag volt a legkorábbi telepen, a kenézlői homokbányában. Várhatóan a legkorábban érkezettek ezen a héten kezdik a tojásrakást, azonban ez csak az állomány kevesebb, mint 10%-ra igaz a többieknél a hónap közepén kezdődik. A hétvégi tokaji partifecske program keretében két nagy telepen (RAKA, SZAB) a fészekásás és párválasztás időszakában láthatják az érdeklődők az eddig megérkezett fecskéket. Várhatóan a tavalyi állomány 30-40%-a érkezik meg a hétvégéig. (2010.05.04. Dr. Szép Tibor)
- A partifecskék közel egy héttel később érkeznek az idén a tavalyihoz képest. Egyenlőre csak a Kenézlői homokbányában ásnak nagy számban, közel 600 madár. (2010.04.28. Dr. Szép Tibor)
- A Kenézlőtől nyugatra lévő homokbányában figyeltük meg az első fészkelő partifecskéket 2010-ben a vizsgált területen. A két madár pár módjára mozgott a homokbánya felett. A bányában lévő 10 m hosszú friss partfalon már egy darab 2 cm mély frissen ásott üreg jelezte, hogy a megfigyelt madarak nem vonulók, hanem az első fészkelő egyedek lehetnek. Az üreg hossza és a megelőző napok időjárása alapján ezen egyedek max. 2 napja érkezhettek meg. A megelőző évekhez képest ez közel 1 héttel későbbi érkezés. (2010.04.18. Dr. Szép Tibor és Pelenczei Ákos).
- Az 1999-2009 között az országos partifecske felmérések során gyűjtött adatok alapján a hazai partifecske állomány csökkenő tendenciát mutat, az éves átlagos csökkenés mértéke 3.9%! A csökkenés a többi hazai fecskefajnál is jelentkezik. Bővebben az MME Monitoring Központja honlapján.
- 2010 a fecskék benne a partifecskék éve Magyarországon! Az érdeklődők számára szeretnénk lehetőséget adni arra, hogy személyesen is megtapasztalják a felső-tiszai partifecske telepek mozgalmas életét 2010-ben (Dr. Szép T., 2010-01-05).
Vissza-> PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS