Aktuális Hírek 2012
Ha ismer partifecske telepet akkor adja meg helyét és méretét a Fecskefigyelő adatbázis honlapon !
2013-04-11
- Tovább tart a partifecske állománycsökkenése mind a Tiszán, mind annak felső szakaszán.
-
Fészkelő partifecske állomány nagysága a harmadára csökkent az utóbbi két évtizedben a Tisza teljes magyar szakaszán, valamint az 1986 óta vizsgált felső szakaszon Tuzsér-Tokaj között. A fészkelési időszakban bekövetkező áradások (zöldár) a fészkelő telepeket megsemmisítik és ezen évekből csak a heti gyakorisággal vizsgált felső szakaszról van információ. (Dr. Szép Tibor 2012.09.14)
- A 2012 évi költési eredmények jelentősen elmaradtak az utóbbi évek értékeihez képest, ugyanakkor igen jelentős mértékű volt a fiókák kullancssal való fertőzöttségének szintje, amely a kirepült fiókák rossz kondicióját vetíti előre. Az adatok alapos elemzése után részletes információkat olvashatóak majd. (Dr. Szép Tibor 2012.09.10).
- A hétvégén várható a legelső költésekből a fiókák kirepülése, a tömeges kirepülések a jövő hét végén kezdődnek. A Tisza és Szamos vízgyűjtőjén feltételezett jelentős csapadék miatt magas vízszint várható a Felső-Tiszán, ami a partfalak omlását válthatja ki a folyó mentén e hét végén. Remélhetőleg most nem vállik be az előrejelzés, mert különben 2010 után ismét zöldár teheti tönkre a költést a Tiszán. (Dr. Szép Tibor 2012.06.11).
- Folyamatos a partifecskék visszaérkezése még június elején is, de legjobb esetben is csak a tavalyi állománynagyság várható. A költő madarak vizsgálata és fészkek ellenőrzése során az eddigi legnagyobb mértékű kullancsosságot tapasztaljuk ott ahol a madarak az előző évi üregekbe költenek. Ez azért veszélyes, mert az állomány közel 80%-a a tavalyi üregekben költ és a kirepülő fiókák kondícióját jelentősen ronthatja populációs szinten a magas parazitáltság, amely a következő évi állománynagyságra nézve lehet kedvezőtlen. A rakamazi telep lényegében megszünt a magas menyét ragadozás következményeként. Az e telepen vizsgált mindhárom teleprészleten megszünt a költés(Dr. Szép Tibor 2012.06.05).
- Továbbra is érkeznek még vissza madarak Afrikából, azonban egyre valószínűbb, hogy a sikeres tavalyi költési siker ellenére nem fog növekedni az állomány 2011-hez képest a vizsgált területen. Beindultak a kikelések is. Sajnos a menyét általi ragadozás miatt a rakamazi telep nagyrészt, a tiszakarádi telep jelentős részében megsemmisült, a szabolcsi telepen is több helyen találtunk leőlt kotló madarakat az üregben ami a menyét ragadozásának jele (Dr. Szép Tibor 2012.05.29).
- Csökkent a visszaérkezés üteme az eltelt egy hét alatt, amely alapján a tavalyi állománynagyság vagy annál kisebb várható a vizsgált területen az eddigi adatok alapján. Számos homokbányában van megfelelő fészkelőhely a területen, így nem valószínű, hogy az áradás elmaradása miatti kevesebb friss tiszai fészkelőhely áll a háttérben. Május 21-én találtuk az első kikelt fiókákat a szabolcsi telepen. Az üregek közel 40%-ban már kotlanak vagy a tojásrakás zajlik. Sajnos a menyét általi ragadozás nemcsak rakamazi hanem a tiszakarádi telepen is jelentős mértéket öltött (Dr. Szép Tibor 2012.05.22).
- Folyamatos a madarak visszaérkezése, 2012.05.14-ig a tavalyi állomány 60%-a érkezett meg. Az üregek 30%-ban indult meg a tojásrakás, illetve zajlik a kotlás. A vasárnap óta tapasztalható hideg és főleg szeles időjárás nagy nehézséget okoz a fészkelő üreget ásók és tojást rakó egyedekre egyaránt. A menyét általi fészekragadozás mértéke extrém szintet ért el a Rakamaz térségében lévő telepen, ahol a költést megkezdett fészkek 43%-ban ölte meg az este az üregben tartózkódó párt (Dr. Szép Tibor 2012.05.15).
- A tavalyi állomány közel fele érkezett vissza eddig, a tojásrakások is normális ütemben zajlanak. A Rakamaz térségében lévő tiszai telepen menyét ragadozást tapasztaltunk az ellenőrzött fészkekben. A menyét éjszaka a fészekben maradó mindkét madarat elpusztítja akár 50 egymás közelében lévő fészekben is egy este. Sajnos a Tiszatelek térségében lévő, védett terülene lévő telepen alig néhány pár költése valószínű, mert a tavalyról megmaradt üregeket és kisebb falakat teljesen benövi a növényzet. Már beérkeztek az első bejelentések arról, hogy építkezés munkagödrében lévő falba fészkeltek partifecskék (Nyíregyházán). Várható, hogy az idén a korábbi éveknél gyakrabban lesznek hasonló költések. E telepek védelem alatt állnak függetlenül attól, hogy magánterületen vannak-e, ott csak az illetékes hatóság engedélyével lehet munkát végezni. Ha ilyet telepet találnak akkor a helyszínt jelöljék meg a Fecskefigyelő adatbázis honlapon és jelentsék a területileg illetékes Környezetvédelmi Felügyelőségnek, Nemzeti Parknak. A hétvégi Tokaji Partifecske hajózás résztvevői sok madárral találkozhatnak, amennyiben a szombat estére előrejlzett lehűlés és csapadék nem szól közbe (2012.05.11. Dr. Szép Tibor).
- Május 3-án kezdték a tojásrakást a legelső költő párok a vizsgált területen. Folyamatos a madarak visszaérkezése a költő területre. Tiszatelek-Tiszakarád térségében a kevés friss partfal miatt az állomány jelentős része kényszerül homokbányákba, a folyó Tokaj-Tiszabercel közötti szakaszán egyenlőre még folyamatos a betelepülés a folyómenti mesterségesen kialakított falakba, illetve az előző évi üregekbe (2012.05.09. Dr. Szép Tibor).
- A tavalyi állomány 20%-a érkezett meg április végéig a használt üregek alapján. A madarak nagy számban foglalják el az előző évi üregeket, de a Szabolcs térségében kialakított falakon is jelentős a betelepülés. A vizsgált területen az első tojást április 30-án rakták le a Rakamaz közeli tiszai telepen. Várhatóan a következő napokban lesz tömeges visszaérkezés (2012.05.02. Dr. Szép Tibor).
- Lényegében valamennyi vizsgált telepen megfigyeltünk partifecskéket, azonban a legtöbb helyszínen még nem kezdődött meg az üregek ásása. A madarak több telepen az előző évi üregekben láthatóak. Az utóbbi napok szeles időjárása nehezíti a madarak táplálkozását és ílymódon az üregek ásását (2012.04.23. Dr. Szép Tibor).
- A tavaszi áradások elmaradása miatt kevesebb, mint 10 m hosszú friss szakadó fal alakult ki a vizsgált 34 km hosszú folyószakaszon, ami rendkivül alacsony érték. A madarak tavaszi érkezéséig évente átlagosan 100-400 m friss partfal jön létre! Az MME Nyíregyházi Csoportjának 4 önkéntesével 04.22-én vasárnap, mintegy 50 m hosszú partfalat tisztítottunk meg a növényzettől és alakítottunk 1.5-2 m magas, függőleges falá Szabolcs-Zalkod térségében, amely 500 - 1000 pár számára biztosíthat költőhelyet. Hálás köszönet Danku Jánosnak, Oszlár Gábornak, Rádiné Zsuzsának és fiának Károlynak a munkáért (2012.04.22. Dr. Szép Tibor)
- A Tokaj-Tiszatelek közötti Tisza szakaszon tegnap elvégzett felmérés alapján sajnos megállapítható, hogy a 2011 évi költési időszak befejezése óta nem volt olyan árhullám, amely a régi üregekkel teli partfalakat elmosta volna és új falakat alakított volna ki. Ez azért veszélyes, mert a partifecskék ritkán használják a régi üregeket, hogy elkerüljék a paraziták okozta veszélyeket és félő, hogy nagy számban fognak a Tiszától távoli homokbányákba próbálkozni, ha nem lesz változás. Az utóbbi 17 évben ilyen esetre még nem volt példa. A következő hetekben önkéntesek bevonásával próbálunk meg alkalmas partfalakat kialakítani. A görögszállási homokbányában már 20 partifecskét figyeltünk meg, közte több már ásta a fészkelő üreget (2012.04.16. Dr. Szép Tibor)
- Minden eddiginél korábban, április 7-én, szombaton a Görögszállás vasúti megállóhelynél lévő homokbányában figyeltünk meg egy partifecskét (lásd bővebben Fecskefigyelő adatbázis). A vizsgált Felső-Tisza menti szakaszon eddig április 10-e volt a legkorábban látva partifecske. Pelenczei Ákos április 5-én Nyíregyházánál figyelt meg egy feltehetően már nem vonuló példányt (2011.04.08. Dr. Szép Tibor)
- 2011-ben az eddig mért legnagyobb szaporodási sikert tapasztaltuk a vizsgált Tisza szakaszon, amely reményeink szerint sokat segíthet a tiszai állomány csökkenésének megállításában (2012.04.02. Dr. Szép Tibor)
Vissza-> PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS