2017-02-14
Ha ismer partifecske telepet akkor adja meg helyét és méretét a Fecskefigyelő adatbázis honlapon !
2017-02-14
- Lényegében az elmúlt héten leállt a madarak visszaérkezése afrikából, immáron bizonyos, hogy minimum 10%-al csökkent a fészkelő állomány a 2015 évi amúgy is alacsony állománynagysághoz képest! A Tisza hazai szakaszára kiterjedő felmérésre júliusban kerül sor, amikor pontos adatok állnak majd rendelkézésre. Az üregek közel felében már fiókák vannak. Ebben az időszakban nagyon fontos, hogy ne horgásszanak a telepek előtt/felett, mert a szülő madarak többsége nem tudja etetni a fiókákat és azok éhen halnak! Sajnos az elmúlt évek során többször tapasztaltuk ezt. A rókák továbbra is pusztítják a szabolcsi telepet a fészkek felülről és alulról való kiásásával, nagyon várjuk a helyi vadásztársaság hatékony beavatkozását. (Dr. Szép T., 2016.06.14).
- Úgy látszik, hogy az állomány többsége visszaérkezett afrikai telelő területéről az elmúlt napokban. Sajnos beigazolódni látszik, hogy a tavalyi alacsony szaporodási siker miatt csökkenni fog az idei állomány, eddig a tavalyi állomány alig több, mint 85%-a érkezett vissza. Az utóbbi napok jelentős csapadéka miatt több teleprészlet is leomlott, így a számolt üregek száma csökkent az egyhéttel ezelőttihez képest. Az üregek több, mint harmadában már fiókák vannak. (Dr. Szép T. 2016.06.07).
- Megindultak a fiókák kikelései az elsőként tojásrakó párok fészkeiben a hétvége során. Sajnos a Szabolcs határában lévő nagy partifecske telepen garázdálkodó róka immáron több, mint 200 fészket ásott ki, sok esetben a fészekben lévő madarakat és tojásokat elpusztítva. A telep közel 10%-át érintette a ragadozás (!). Jeleztük a területileg illetékes nemzeti parknak és a vadásztársaság vadőrének a veszélyes helyzetet május elején, amikor az első róka ásásokat tapasztaltuk. Reméljük, hogy kezelni tudják majd a helyzetet hamarosan. A rókák sokesetben felülről ássák ki a parrtifecske fészkeit, ennek megelezősére csibehálóval borítottuk le a fal tetejét még április végén, azonban a róka most előlről a bejárat felől ássa az üregeket. A kisebb árhullámot követően két 6m hosszú szakaszon omlott le a fészkekkel teli partfal az elmúlt két hétben, ami további veszteséget jelent. (Dr. Szép T. 2016.05.31.)
- Immáron az üregek közel 40%-ban beindult a tojásrakás a vizsgált területen. Az időjárás melegebbre fordulásával egyre több fészekben indul be tojásrakás és kezdődik meg a kotlás. Sajnos a szabolcsi telepen a róka okozta fészekkiásások és ragadozások is egyre intenzívebbek. A fészkek felülről való kiásását az érintett teleprészletek tetejének csibehálóval való lefedésével próbáljuk meg meggátolni, köszönet a Szatmár Beregi TK-nak a biztosított hálóért. Sajnos a rókák a partfalakon, szemből is kiássák a fészkeket, benne a kotló madarakkal. Jeleztük a Nemzeti Park illetékeseinek a problémát, reméljük sikerül megoldást találni a problémára. (Dr. Szép T., 2016.05.17).
- Megkezdődőtt a tojásrakás a vizsgált állományban. Bár az első partifecskék már április 4-én itt voltak, csak egy hónappal később kezdődőtt meg a tojásrakás. Folyamatos a madarak visszaérkezése. A görögországi Antikythira szigetén működő gyűrűző állomáson, ahol már számos partifecskénket fogták meg a tavaszi vonulás során, május 5-11 között tapasztalták a partifecskék jelentős átvonulását, amely alapján e héten várható a madarak legnagyobb érkező hulláma. (Dr. Szép T. 2016.05.11)
- Folyamatosan érkeznek vissza a partifecskék, de a tojásrakás megkezdése csak a jövő héten várható. A vizsgált folyó szakaszon lévő jégmadár üregekben már javában kotlanak, egy fészekben már 4-5 napos fiókák voltak (7 db). Már megfigyeltük az első gyurgyalagokat is. Aki a Tisza mentén horgászik az a horgász hely kiválasztásánál nézze meg, hogy nincs-e 5-10 m körzetben lévő függőleges partfalban üreg, mert a feltűnő, sokesetben több tízes/százas számú partifecske üregek mellett magányos, de lakott jégmadár vagy nem sokára már gyurgyalag üreg(ek) lehet, amelyben a kotlás meghiusúl ha órákig a közelében horgászik valaki, mert a madarak nem mernek bemenni kotlani és a tojások kihűlnek, illetve a fiókák esetében elpusztulnak. Mindhárom faj védett, és a zavarásuk jelentős természetvédelmi károkozásnak minősülnek midn jogilag mind biológiailag. (Dr. Szép T., 2016.05.03)
- Idén is lesz Tokaji partifecske hajózás 2016 május 14-én, a Vonuló Madarak Világnapján. Ez a program egyedülálló lehetőséget ad az érdeklődők számára arra, hogy személyesen megismerkedhessenek Európa egyik legnagyobb partifecske telepével, magával a partifecskékkel és a vonuló madarak helyzetével Dr. Szép Tibor kalauzolásával.
A program keretében 2016. május 14-én, szombaton, a Vonuló Madarak Világnapján, 8.00, 11.00, 13.00 és 16.00-kor indul hajójárat a tokaji Boncidai Csárdánál lévő hajókikötőből (Tokaj, Széchenyi sétány 5. A.).
A hajójáratokra helyfoglalást a hajótársaságnál (www.hajokirandulas.hu ) e-mailben: info@hajokirandulas.hu , illetve telefonon: +36 (47) 552 187 lehet megtenni.
E program során a hajótársaság jegyárai: Felnőtt 1200 Ft/fő, gyerek/nyugdíjas 900 Ft/fő, családi 3000 Ft/fő. (Dr. Szép T., 2016.04.26)
- A korai érkezés ellenére az üregek ásását csak április 22-23 között kezdték meg a madarak a Tiszán. Sajnos az utóbbi napokban történt jelentős lehűlés és viharos szelek komoly nehézséget jelentenek az elsőként érkezett madarak számára, csak reménykedhetünk, hogy át tudják vészelni ezeket a számukra nagyon kevés táplálékot jelentő időszakot. (Dr. Szép T., 2016.04.25).
- Az MME önkéntései és a Nyíregyházi Egyetem hallgatóival közösen a partifecskék számára alkalmas partfalakat készítettünk Szabolcs és Tiszabercel térségében. Ezúton köszönjük a nehéz fizikai munkával nyújtott segítséget a madarak nevében is! (Dr. Szép Tibor, 2016. 04.14).
- Megérkeztek az első partifecskék a vizsgált térségbe, az eddigi legkorábbi időpontot (2014 évi) beállítva! A mai nap hét partifecskét figyeltem meg tímári holtág felett, több alkalommal! Április 1-én még nem volt partifecske a területen. (Dr. Szép Tibor, 2016.04.04).
- Sajnos jelentős állománycsökkenés történt az elmúlt 30 során a felmérési adataink alapján 2015-ig. 2014 és 2015-ben nem volt áradás a Tiszán, amely nemcsak a fészkelő helyek számának csökkenését, de a paraziták hatásának növekedését is eredményezhették, így a fiókák számára kedvezőtlen kondíciót eredményezve. Bár 2015 telén két kisebb árhullám vonult le a Tiszán, friss partfalakat létrehozva, de az utóbbi két év kedvezőtlen költési és afrikai telelési körülményei miatt nem számítunk állománynövekedésre 2016-ban. (Dr. Szép Tibor, 2016.04.04).
Vissza-> PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS