Aktuális Hírek 2011
Ha ismer partifecske telepet akkor adja meg helyét és méretét a Fecskefigyelő adatbázis honlapon !
2012-04-17
- A madarak többsége már visszaérkezett Afrikából megfigyeléseink alapján. Úgy tűnik, hogy a 2010-ben feltételezett állomány 60-70%-a érkezett csak vissza 2011-ben, feltehetően a 2010-es zöldárak és kedvezőtlen időjárás miatti alacsony szaporodási siker következtében, de a madarak kései érkezése az idén a tavaszi vonulásban mutatkozó problémákat is felvetnek. A legkorábban kialakult telepeknél a fiókák kirepülése várható a hétvégétől, azonban az állomány többségében a kikelések időszaka zajlik jelenleg. (2011.06.07. Dr. Szép Tibor).
- A legkorábban kialakult telepen, az ibrányi temetőnél lévő telepen, megkezdődött a kikelés. Az állomány zöménél azonban erre majd csak június elején kerül sor. Jelentősen csökkent a visszaérkezés üteme, valószínú, hogy a jövő hét vége után már csak nagyon kevés további madár érkezésére lehet számítani Afrikából (2011.05.24. Dr. Szép Tibor).
- Látszólag a tavalyi állományt meghaladó számban érkeztek partifecskék a költő területre eddig, azonban a tavalyi fészkelési időszakban Afrikából visszaérkezett állomány pontos nagyságát nem ismerjük. Ábránkon a 2010-es zöldár előtt (2010.május 20.) regisztrált állománynagyságot vettük alapúl, amely alapján ugyanakkor feltételezhetjük, hogy a zöldárig az állománynak csak 40-50%-a érkezhetett csak meg. A zöldár után érkezett madarak által lakott telepeken a zöldár által "kimosott" madarak is költhettek mind a tiszamenti homokbányákban, mind a zöldár levonulása után újra betelepült partfalakon. Az eddigi adatok alapján bizonyos, hogy 2010-ben 2200 párnál nagyobb állomány érkezett vissza a vizsgált területre, azonban az is bizonyos, hogy nagyrészük az átlagostól lényegesen kevesebb fiókát tudott kireptetni a zöldár, illetve a kedvezőtlen időjárás miatt. A napokban kezdtük meg a telepek a madárgyűrűzést, amely adatai betekintést adhatnak abba, hogy történik-e betelepülés más, kutatócsoportunk által nem gyűrűzött, állományokból. Az üregek több mint 40%-ban már lerakták a tojásokat a párok (2011.05.20. Dr. Szép Tibor).
- A tavalyi zöldár előtt megérkezett, illetve a zöldár után pótköltő állománynak már közel 2/3-a érkezett vissza eddig a vizsgált területre május 12-ig. Intenzív üregásás folyik jelenleg, a tojásos fészekaljak arányának lassú növekedésének hátterében nem kizárt, hogy az utóbbi hét szeles és hideg napjai állnak, amely gondot okozhatot a táplálkozásban (2011.05.13. Dr. Szép Tibor).
- Folyamatos a madarak visszaérkezése a kedvezőtlen szeles és a múlthéti hideg hatására, ami miatt a tojásos fészkek száma a megszokottnál lassabban növekszik (2011.05.10. Dr. Szép Tibor).
- Ha késve is lassan megkezdődött a madarak növekvő mértékű visszaérkezése. Az ibrányi temető mellett lévő homokbányában kezdődött meg a tojás rakás, az ott vizsgált egyik fészekben április 30-án, szombaton rakták le a tojást. A tiszai telepeknél a legkorábban érkezett madarak üregeiben a fészekanyaghordást figyeltük meg. Remélhetőleg folytatódik a növekvő számú visszaérkezés Afrikából (2011.05.03. Dr. Szép Tibor).
- Annak ellenére, hogy az első madarakat április 15-én láttuk, az üregek ásása csak április 25-én kezdődött meg, pedig az időjárás kedvező volt a partifecskék számára a területen az elmúlt közel egy hét során. Az első madarak több esetben a régi üregekbe repültek be néhány homokbányában, új üreg ásását 25-én figyeltük meg a szabolcsi telepnél. Érezhetően lassan érkeznek vissza a madarak a korábbi évekhez képest, 25-én is csak kevesebb, mint 30 egyedet láttunk a szabolcsi telepnél, pedig ilyenkor már százas nagyságrendben szoktak itt lenni. Az okok egyenlőre nem egyértelműek (2011.04.25. Dr. Szép Tibor).
- A csütörtöki területbejárás során a tiszateleki tiszai partifecske telep felett 5 partifecskét láttunk, az elsőket az idén, Pelenczei Ákos munkatársammal. A légvonalban 4 km-re lévő elhagyott homokbánya felett már 10 egyedet láttunk (lásd bővebben Fecskefigyelő adatbázis). A viszgált területen lévő homokbányák, valamint a három legnagyobb tiszai fészkelőhely (Rakamaz, Szabolcs, Tiszatelek) bejárása alapján megállapítható, hogy még nem kezdték el az üregásást a Felső-Tiszán az elsőként megérkezett egyedek. Az időjárás melegedésével ugyanakkor várható, hogy a hétvégén, a jövő hét elején már megkezdődik az üregek ásása is több helyen (2011.04.15. Dr. Szép Tibor).
- A Tisza középső szakasza mentén 2011-ben már két helyszínen láttak partifecskéket partfalaknál Tiszafürednél (április 7-én) és Rákóczifalvánál (április 12-én), köszönet a fontos adatokért (lásd bővebben Fecskefigyelő adatbázis). A vizsgált Felső-Tisza menti szakaszon április 10-ig még nem voltak megfigyelhetőek partifecskék (2011.04.13. Dr. Szép Tibor)
- Katasztrófálisra sikeredett a 2010 évi költési időszak a partifecskék számára a Tiszán! Az első, májusi áradás megsemmisítette az összes első költést a folyó mentén, a homokbányákban lévő telepek több, mint 30%-nál az intenzív esők miatt elomlottak falak, a megmaradt falaknál a rókák okozta ragadozás semmisítette meg a fészkek közel 50%-t. Júliusban két kisebb árhullám a folyóra visszatelepült és költő állomány fészkének közel harmadát pusztította el. Előzetes vizsgálataink alapján ugyanakkor valószínűsíthető, hogy Afrikából az előző évi költő állomány fele-kétharmada tért vissza egyenlőre ismeretnek okok miatt. Sajnos drámai állománycsökkenés várható 2011-ben! (2010.09.23. Dr. Szép Tibor)
Vissza-> PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS