Aktuális Hírek 2007
2007-06-22
- Megkezdődtek a pót-, illetve másodköltések a viszgált tiszai állománynál. További jelentős állománynövekedésre már nem számíthatunk, így bizonyos, hogy a vizsgált területen a 2006-os állománynagyságnak csak a 63%-át teszi ki a 2007-ben költő populáció. A következő hetekben számítani lehet arra, hogy a pót-, másodköltő madarak alkalmi fészkelőhelyekre (pl. házalapok,...stb.) is beköltözzenek. (Dr. Szép T., 2007-06-22).
- Az állomány nagyság elérte a tavalyi méret 60%-át, további Afrikából érkező madarakra nem számíthatunk. Az elsőként a költést megkezdett madarak fészkeiből immáron kirepülnek a fiókák, azonban az állomány többsége esetében kikelés, illetve 5-10 napos fiókák vannak még. Az utóbbi napokban nemcsak a motorcsónakunk, hanem a terepi felmérést végző Dr. Szép Tibor is "lerobbant" betegség miatt, emiatt nem frissültek az adatok a korábbi gyakorisággal. A Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet segítségünkre sietett egy motorcsónak átadásával (Köszönet Habarics Bélának) a saját motorunk javításáig, így 06.19-e után ismét pontos adatokkal tudunk szolgálni a visszaérkezett madarak számát illetően. (Dr. Szép T., 2007-06-17)
- Motorcsónakunk motorja elromlott így június 4-én nem tudtuk a vizsgált állomány nagy részét kitevő tiszai telepeket ellenőrízni. (Dr. Szép T., 2007-06-05)
- Feltehetően az utolsó partifecskék visszaérkezése zajlik a vizsgált területen. Az üregek több, mint 50%-ban már tojásrakás/kotlás van. Az előzetes elemzéseink alapján a tavalyinál kisebb a fészekaljméret (tojások száma a fészekben) az idei első költésekben, azonban végleges adatok csak a tojásrakás lezárultával állnak rendelkezésre (június közepe). A kotlás megkezdése után a lakott partifecske telepek sok esetben lakatlannak tünnek a felületes megfigyelő számára, mivel ilyenkor már megszünik a párválasztási időszakra jellemző nyüzsgés, azonban ha több percen keresztül szemlélődünk akkor láthatjuk, hogy az üregekből madarak repülnek ki gyorsan. Ebben az időszakban nagyon fontos, hogy ne legyen tartós, több órás emberi jelenlét a telep minimum 10 m-es körzetében, mert az a kotlás eredménytelenségét okozza! (Dr. Szép T., 2007.06.01)
- Növekedett a visszaérkezett partifecskék száma a rendszeresen vizsgált Tokaj-Tiszatelek szakaszon (36 km) és körzetében és elérte a tavalyi állomány nagyságának az 50%-át. Május 28-án a rendszeresen vizsgált Tisza szakasznál nagyobb szakaszt, a Tiszalök és Tiszabezdéd közötti 110 km szakaszon végeztük el a felmérést, ahol a 2006 évi zöldár pusztítása előtti napokban is módunk volt még felmérni a telepeket, ahol a tavalyi állománynak csak 62.5%-át találtuk meg. 2006-ban a fenti Tisza szakaszon 14400 párat mértünk fel, míg az idén 9000 párat. Beérkezett az idei első bejelentés egy építkezési munkagödörben kialakult partifecske telepről (Zsoldos M.), amelyet Lakihegyen találták. (Dr. Szép T., 2007.05.29)
-
- Lassúl a partifecskék visszaérkezésének üteme és sajnos valószínű, hogy a tavalyi állománynagyságnak csak a fele érkezik meg. Immáron a később érkezett madarak is nagy számban rakják a tojásokat. Terveink szerint hétfőn, május 28-án, a Tuzsér-Tiszalök közötti szakaszt járjuk be, amelyen a tiszai állomány 60-80%-a fészkel és ahol a 2006 évi zöldárat megelőző napokban, egy éve is végeztünk felmérést. E felmérés még pontosabb adatokkal szolgál az idei várható állománynagyságról a partifecskék visszaérkezésének befejeződési időszakában (Dr. Szép T., 2007-05-25)
- Továbbra is lassú madarak visszaérkezésének üteme. A legkorábban visszaérkezett és az üreg ásását korán megkezdő madarak fészkeiben, a Szabolcs határában lévő telepen, megkezdődött a kikelés, azonban a teljes állományra nézve jelenleg a tojásrakás és a kotlás megkezdése a jellemző. A madarak most akár 3-4 nap alatt is már fészek anyaggal teli üreget készítenek, amiben a pár már bent éjszakázik és napközben is sokat tartózkodik ott. Ez azt jelenti, hogy 3-4 nappal az első üregek megjelenése után az üregek már lakottnak tekinthetőek. (Dr. Szép T., 2007-05-22)
- Május 17-i felmérésünk során a hételején tapasztalttal szemben ismét visszaesett az újonnan üreget ásó, afrikából most visszatért partifecskék száma. A korábbi évek adatai alapján, még minimum másfél hétig kellene tartania az újonnan érkező madarak nagyszámú visszaérkezésének. Valószínűnek látszik, hogy a tavalyi, a zöldár előtti állománynagyságnak kevesebb mint 50%-a fog fészkelni a vizsgált nagy területen. A második hullámban megérkezett madarak megkezdték a tojásrakást. A jövőhéten, már a legelsőként visszaérkezett madarak fészkeiben megkezdődik a fiókák kikelése. (Dr. Szép T., 2007-05-19)
- Május 14-i felmérésünk alapján megérkezett az idei első nagy, több ezer partifecskéből álló hullám a Felső-Tiszára. Az első madarak korai, április 12, érkezése óta 3-4 napos intervallumokban csak pár száz új üreget számláltunk. A fészkelő állomány jelentős része azonban a korán érkezőket követően, később, 2-4 nagy hullámban szokott visszaérkezni május elején az eddigi évtizedes adataink alapján. Most néhány nap alatt több, mint ezer új üreget számláltunk és várhatóan a következő másfél hétben hasonló ütemben érkeznek vissza a madarak. A legkorábban érkezett madarak fészkeiben már befejezés közeli állapotban van a tojásrakás, a később érkezett madarak óriási tempóban készítik már fészkeiket az üregekben és várható, hogy a hétvégén ezen madarak is megkezdik a tojásrakást. A Felső-Tiszán lassan telítődnek a fészkelésre alkalmas partfalak és mostmár várható, hogy egyre több partifecske próbálkozik a hét második felétől a homokbányában, munkagödrökben való fészkelésre. Sajnos továbbra sem zárható ki, hogy jelentősen, akár 30-40%-al is kevesebb, partifecske fészkel az idén a vizsgált területen, mint 2006-ban (Dr. Szép T., 2007-05-14)
- Továbbra is lassú ütemben érkeznek vissza a madarak. Aggodalomra ad okot, hogy az elmúlt napok esőzései nyomán kisebb árhullám várható, ami megnövelheti az esélyét annak, hogy néhány már lakott partfal leomlik. A felső-tiszai szakadópartokban van még elegendő fészkelő partfal a jelenlegi állomány számára, sok homokbányában nincs vagy csak néhány pár költ. A vízszint emelkedés és a remélhetőleg még nagy számban érkező partifecskék miatt várható, hogy a következő hetekben már a homokbányákba is egyre nagyobb számban kezdenek fészkelni. (Dr. Szép T., 2007-05-11)
- A csapadékos hétvége után egyre több elsőként érkezett partifecske kezdte meg a tojásrakást. Május 7-i bejárásunk során érezhetően sok új madár volt látható a falaknál, akik az üregásást a napokban kezdik majd meg. Várhatóan a május 10-i bejárásunk során jelentős üregszám növekedést fogunk tapasztalni, azonban továbbra is félő, hogy a tavalyi állománynagyságnál kevesebb partifecske lesz idén. (Dr. Szép T., 2007-05-07)
- Az elsőként visszaérkezett és üreget ásó madarak csak május 4-én kezdték meg a tojásrakást. A Szabolcs község határában lévő tiszai telepen mindössze 3 vizsgált fészekben találtunk 1-1 tojást. A korán érkezett madarak többsége a hétvégén kezdi meg a tojás rakást. Aggasztónak tűnik, hogy a rendkívül korai érkezés ellenére még mindig csak a tavalyi állomány 12%-a érkezett vissza. A következő hetek alapján derűlhet arra fény, hogy csak kései érkezésről vagy a tavalyi zöldár okozta drasztikus állománycsökkenésről van szó. (Dr. Szép T., 2007-05-04)
- A rendkívül korai első partifecske észlelés ellenére továbbra is lassú a madarak visszaérkezésének tempója. A legelsőként fészkelő üreget ásó és már párbaállt madarak üregeiben már a fészkek készen vannak, elegendő fűszál van felhalmozva és a fészekcsészét is kialakították a párok, valamint a párkövetési magatartások is arra utalnak, hogy a következő napokban meg kell kezdődni a tojásrakásnak. Meglepő, hogy bár ilyen korán még nem érkeztek vissza az első partifecskék az utóbbi 12 évben, azonban a tojásrakást még most sem kezdték meg (2007-04-30), annak ellenére, hogy pl. 2000-ben már április 26-án megkezdődött a tojásrakás. A korán érkezett madarak láthatóan kivárnak a tojásrakással. Vannak olyan régiók a vizsgált területen, pl. Tiszabercel és környéke, ahol még egyetlen partifecske sem érkezett vissza eddig. (Dr. Szép T., 2007-05-01)
- Lassan növekszik a visszaérkező partifecskék száma. Az elsőként üreget ásó madarak már a fészkelőüreget ássák, elképzelhető, hogy április 30-án már megkezdik a tojás rakást. Az állomány nagyrésze várhatóan májusban kezdi csak meg a tojásrakást. (Dr. Szép T., 2007-04-27)
- Az első üreget ásó madár megjelenése óta (április 16) csak rendkívül lassú ütemben érkeznek vissza a partifecskék a Felső-Tiszára. Az időjárás megfelelő, hisz napos időjárás jellemzi az utóbbi hetet. A partifecskék visszaérkezésben mutatkozó megtorpanást az olaszországi madárgyűrűző helyeken is tapasztalják, ahol a tiszai állomány egyrésze áthalad tavasszal, így valószínű, hogy a lassulás hátterében afrikai körülmények is szerepet játszhatnak. (Dr. Szép T., 2007-04-24)
- 1995 óta, az eddigi legkorábbi időpontban, már április 14-15-én, kezdték meg a fészkelő üregek ásását a Felső-Tiszán a Szabolcs és Kenézlő határában lévő tiszai szakadófalban a partifecskék. E falak kb. 5 km-es távolságban vannak az első idei észlelés helyétől (tímári homokbánya). Április 16-án Krajnyák Zoltánnal és Nagy Csillával közösen figyeltük meg a kb. 100 partifecskét, akik a megfigyelés napjára 50 db üreget kezdtek már ásni. A Felső-Tisza más pontjain is láttunk e napon partifecskéket, ásni azonban csak itt. A timári homokbányában várhatóan a következő napokban kezdődik meg a fészkek ásása, amelyet nagyban elősegítenek majd a Pásztor Tamás önzetlen segítségével kialakított új partfalak is. (Dr. Szép T., 2007-04-16)
- Megérkeztek az első partifecskék a Tímár község déli szélén lévő homokbányába 2007.04.12-én. Nagy Zsolt kollégával együtt reggel, 8.45-kor figyeltünk meg 5 partifecskét amint a homokbánya falai előtt köröztek több alkalommal. Az utóbbi évtizedekben zömében ebben a bányában jelentek meg a legelőször és kezdték meg a költést a leghamarabb a partifecskék a Felső-Tiszán, ahol a hazai partifecske állomány jelentős része fészkel. Üregásás nyomai még nem voltak tapasztalhatóak. E napon a Tisza Tokaj-Tiszatelek közötti szakaszán, valamint a Tiszabercel határában lévő homokbányában ellenőriztük a partfalakat, de partifecskékkel és ásásuk friss nyomaival másutt még nem találkoztunk. A Felső-Tisza mentén 1995 óta folyó intenzív és rendszeres vizsgálatok megkezdése óta nem tapasztaltuk ilyen korai érkezésüket a partifecskéknek a területre. Ha az időjárás továbbra is ilyen meleg és napos marad, akkor várhatóan az első üreg ásás napját illetően is "rekorddöntés" várható. (Dr. Szép T., 2007-04-13)
- Első partifecskék észlelésének napja a Felső-Tiszán az 1995 óta folyó rendszeres felmérések óta (Dr. Szép T., 2007-04-13)
- Egyenlőre nincsenek partifecskék a Felső-Tisza mentén (Dr. Szép T., 2007-04-09)
- Egyenlőre nincsenek partifecskék a Felső-Tisza mentén (Dr. Szép T., 2007-04-07)
- Olaszország északi részén lévő (Canton Magistris, Verbania) gyűrűző helyen április 1-én már 13 partifecskét gyűrűztek, ezek az első partifecskék ott az idén. E helyen tavaly tavasszal gyűrűzött partifecskékből 2 példányt fogtunk vissza a Felső-Tisza mentén telepeken (Licheri D., Dr. Szép T. 2007-04-07)
- Nem tapasztalható jelentős negatív eltérés a Szahel övezetben, Afrikában, 2007-ben a tavalyihoz képest. A Szahara déli peremén lévő Szahel övezetben a 2006 évi hasonló időszakhoz képest március végén hasonló táplálkozási körülmények vannak, kivéve Maliban, a Niger belső deltája környékén ahol szárazabb az időjárás. A hazai állomány egy része használhatja e területet. Összeségében a tavalyihoz hasonló túlélési esélyt feltételezhetünk 2007-ben.Az African Dissemination Service által készített vegetációs index (NDVI) műholdkép a 2007 március utolsó 10 napján lévő vegetációs érték és az ezen időszak 2006-os értékéhez viszonyított helyzete alapján. Piros szinek az átlag alatti (szárazság) a zöld szinek az átlagot meghaladó vegetációs értéket mutatnak. (Dr. Szép T. 2007-04-06).
Vissza-> PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS