Aktuális Hírek 2008
2009-04-21
A Tiszán a hét elején megkezdődő rendkívüli áradás miatt a másodköltéseknek csak a 10%-a lesz sikeres! Az utóbbi napok heves és tartós esőzése a Felső-Tisza és mellékfolyóinak vízgyűjtőjén, várhatóan 2. fokú áradást indít el, amely azt jelenti, hogy lényegében minden tiszai partifecske telep meg fog semmisülni a folyón a következő hetekben! Júliusban rendkívül ritka az áradás a Tiszán. A tiszai partifecske állomány már sikeresen kireptette az első költést és június-július során az elsőköltő párok közel 20%-a kezdett bele a másodköltésbe. Az áradást csak azok a fészkek "ússzák meg" ahol a fiókák már kirepültek, vagy az áradás napjaiban már ki tudnak repülni. Felmérésünk alapján a másodköltő madaraknak csak a 10%-a lesz képes erre, a többiek esetében vagy túl fiatalok a fiókák vagy még kotlanak a madarak a fészken az áradáskor. A Tiszán 2008-ban fészkelő 12400 páros partifecske állomány esetében közel 2400 másodköltő fészekalj fog várhatóan megsemmisülni, amely akár 10000 tojás, kis fióka és kotló madár pusztulását jelentheti. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az áradás nem az elsőköltések időszakában (május-június) zajlik, mint 1998-ban és 2006-ban, így bár jelentős pusztulást okoz az áradás, mértéke nem lesz olyan drámai, mint 1998, 2006-ban. (Dr. Szép T., 2008--07-26).
A lakott fészkek felében már fiókák vannak a vizsgált területen, az elsőként kialakult telepen Tímáron a hétvégén már kirepülnek az első fiókák. Az állomány nagyrészénél azonban még a kikelések a valószínűek. Jelentős újabb érkezést már nem detektáltunk az utóbbi héten, az eddigiek alapján a tavalyi állományt néhány százalékkal meghaladó állományméret valószinűsíthető. (Dr. Szép T., 2008-06-08).
A Tiszán a napokban levonult kisebb árhullám szintje nem érte el a kritikus szintet, így jelentős pusztulás nem történt. A fészkek egyre nagyobb részében zajlik a kikelés. (Dr. Szép T., 2008-05-28).
A tavalyi állománynagyságot meghaladó partifecske érkezett vissza eddig, amely örvendetes, hisz a legutóbb csak 2006-ban volt állománynövekedés, amelyet sajnos elmosott a Tiszán akkor levonuló zöldár. A helyzet sajnos hasonló fordulatot vehet az idén is, mert a Tiszán egy kisebb árhullám fut le a napokban, amely a fészkek 5-20%-nak az elvesztését is okozhatja, de lehet ettől rosszabb is, ha a vízgyűjtőn további esőzések lesznek a napokban. Reménykedhetünk, hogy nem ismétlődik meg a 2006-os partifecske "tragédia". A szerdai napon már kikeltek az elsőként párbaállt madarak fiókái, azonban az állomány többségében még tojásrakás és kotlás a jellemző. (Dr. Szép T., 2008-05-23).
Szinte bizonyos, hogy a tavalyinál több partifecske fog költeni a vizsgált területen, az üregek közel 50%-ban már tojás van. Szerda-csütörtök körül várható a legkorábban visszaérkezett egyedek fészkeiben a kikelés a tímári homokbányában. (Dr. Szép T., 2008-05-20).
Továbbra is nagyszámban érkeznek a partifecskék és a tojásos üregek aránya elérte a 40%-ot. Lehetséges, hogy a tavalyinál több madár fog költeni a vizsgált területen, az érkezési adatok dinamizmusa alapján. (Dr. Szép T., 2008-05-18).
A vizsgált üregek 24%-ban már tojások találhatóak és a legkorábban kialakult telepen, Tímár határában, már a kotlás is megkezdődött. Az endoszkópos vizsgálatok a tojás nélküli üregek jelentős részében fészekanyagot mutattak ki, amelyek a tojásos üregek arányának további jelentős növekedését jelzik előre. Valószínű, hogy a következő egy hét során még jelentős számú madár érkezése várható, majd az újonnan érkező madarak száma csökkenhet. Kedvező folyamat a vizsgált Tisza szakaszon, hogy számos új friss partfal alakúl ki az Tisza folyamatos apadása révén. (Dr. Szép t., 2008-05-13).
Folyamatosan érkeznek vissza a partifecskék Afrikából. A Tisza apadása révén a Felső-Tiszán egyenlőre még elegendő partfal áll rendelkezésre az érkező madaraknak, azonban ez nem jelenti azt, hogy a tavaly használt homokbányákba ne települnének be jelentős állományok. A Tiszán csak az utóbbi napokban kezdték meg a tojásrakást az elsőként párbaállt egyedek. (Dr. Szép T., 2008-05-09).
Az idén elsőként létrejött partifecske telepen, Tímár határában lévő elhagyott homokbányában, szombaton (05.03) rakták le az első tojásokat a leghamarabb párbaállt párok. Május 5-én a vizsgált üregek 14.4%-ban találtunk legalább egy tojást. A tiszai partfalakban lévő telepeken a korán párbaállt párok üregeiben fészekanyag hordást tapasztaltunk, azokon a telepeken várhatóan a hét második felében kezdődik meg a tojásrakás. (Dr. Szép T., 2008-05-05).
A Tisza gyors apadásának következtében tömegesen települ be az első nagylétszámú "hulláma" az érkező partifecskéknek. A tavalyi állomány mintegy 20%-a érkezett meg és kezdett ásásba a múlthét csütörtök óta. (Dr. Szép T., 2008-04-29).
Folyamatosan érkeznek az első madarak a vizsgált térségbe. Több száz partifecskét figyeltünk meg a tiszai partfalaknál, azonban a magas vízállás miatt csak néhány madár kezdett ásásba. A hétvége során várható vízszint emelkedés miatt a Tisza Dombrád-Tokaj szakaszán lévő partfalakon csak a jövőhéttől várható a betelepülés. Nagyon valószínű, hogy sok madár próbál a közeli bányákban fészkelőüreget ásni. A Timár és Kenézlő határában lévő homokbányákban ugyanakkor intenzíven ásák a fészkelő üregeket az egyedek. (Dr. Szép T., 2008-04-25).
A Tisza magas vízállása miatt az elsőként érkező madarak homokbányákba, építkezési gödrökbe kényszerűlhetnek! A Tisza Dombrád alatti szakaszain csak a jövőhét elejére apadhat annyit a vízállás, hogy fészkelésre alkalmas partfalak legyenek hozzáférhetőek a madarak számára. A Tiszalök és Szeged közötti szakaszon ez a helyzet akár május közepéig is elnyúlhat, így a következő hetekben érkező partifecskék nagy számban kényszerűlhetnek a folyótól távoli homokbányákba vagy építkezések munkagödreibe. Fokozott odafigyelést igényelnek ezek a helyek a gondatlan természetkárosítás megakadályozása érdekében. (Dr. Szép T., 2008-04-22).
Az eddigi legkorábbi érkezés 2008-ban! Április 10-én figyeltük meg a Timár határában lévő homokbányában az első partifecskéket a Felső-Tiszán, amely az 1992 óta folyó intenzív megfigyelések óta a legkorábbi mért érkezés! A Tímár határában lévő korábbi homokbányában Pásztor Tamás nagylelkű és önzetlen támogatásával a partifecskék számára kialakított partfalaknál figyelte meg Pásztor Tamás és Pelenczei Ákos az első, a térségben nagy valószínűséggel már fészkelni készűlő, egyedeket. Április 15-én a frissen kialakított falakon már 8 üreget azonosítottak. A Tímár határában lévő homokbánya évek óta az elsőként érkező fészkelő madarak helye Kelet-Magyarországon. Az utóbbi napokban már több, mint 300 egyedet figyeltünk meg akik gőzerővel ássák üregeiket. (Dr. Szép T., 2008-04-20).
Vissza-> PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS