2018-11-07
Ha ismer partifecske telepet akkor adja meg helyét és méretét a Fecskefigyelő adatbázis honlapon !
2018-11-07
- Beindult a fiókák kikelése az elsőként létrejött telepeken. (Dr. Szép Tibor. 2018.05.29)
- Sikerült visszafogni május 24-én az első olyan partifecskét, amelyet geolokátorral jelöltünk meg 2017-ben NKFI/OTKA pályázatunk keretében! A BG275 számú geolokátorral jelölt hím egyedet 2 éves vagy idősebb korában (előző évben gyűrűztük elsőként mint fészkelő, minimum 1 éves egyed) jelöltük meg 2016 június 23-án a Szabolcs/Zalkod határában lévő telepen. A madarat speciális fogó kerettel fogtuk vissza, így pontosan tudtuk azonosítani a fészkelőüregét és a továbbiakban követni tudjuk költését.
A geolokátor adatai alapján végzett (közel végleges) elemzésünk alapján (megadott helyek ~ 50 km pontosságúak) megállapítható, hogy madarunk 2017 július 10-e után hagyta el a tiszai telepet, amely összhangban van terepi megfigyeléseinkkel, hisz ezt az egyedet 2017 július 6-án láttuk utoljára a telepről készített videófelvételeken. Madarunk július 12-17 között a szerbiai Nagykikinda környékén tartózkodott, majd július 19- augusztus 16 között Dombóvár közeli, Bikali halastavak környékén készülhetett fel az őszi vonulásra.
Augusztus 18-29 között 350km-re délebbre folytatta az őszi vonulásra való felkészülését Montenegró északi részén, ahonnan augusztus 29-én kezdte meg az őszi vonulását Afrikába Görögország nyugati részén keresztűl úgy hogy augusztus 31-én reggel már Líbia északi partján volt, 2 nap alatt 1 400 km-t tett meg! Szeptember 3-án, 3 nap alatt, 2 170 km-t megtéve már megérkezett a Csád-tó déli részén lévő telelő területére. Összegezve, a montenegrói utolsó őszi felkészülési helyétől 3 570 km-re lévő telelő területére 5 nap alatt érkezett meg, ami átlagosan 710 km/nap sebességet jelent! Az őszi vonulással kapcsolatosan ez az első pontos információ a vonulás sebességét illetően e faj esetében!
Madarunk a telelés során 8 különböző helyszínt használt Kamerun északi részén, illetve a Közép Afrikai Köztársaság északi területein, amely során 2 400 km mozgott.Tavaszi vonulását a Csád-tó déli részén lévő utolsó telelőterületéről, ahol közel 2 hónapig tartózkodott, 2018. április 20-án kezdte meg. Április 23 körül érkezett meg a Földközi-tenger líbiai partjaihoz 2100 km-t megtéve 4 nap alatt. Európát Görögország nyugati részén érte el április 25-én 1 000 km-t megtéve, 2 nap alatt. Tiszai költő telepére áprilsi 29-én érkezett vissza, az afrikai telelőterületről 4 200 km-t megtéve 9 nap alatt, amely 9 napból ~ 2-4 napot tölthetett pihenéssel, így tavaszi vonulási sebessége 600-800 km/nap körüli volt!
A hím a visszaérkezés másnapján már megkezdte fészkelő üregének ásását, május 3-án már minimum 5 cm mélységű volt az ürege. A tojásrakás a fészkében május 15-én kezdődött, négy tojást rakott a párja, amelyből 4 fiókát reptettek sikeresen!
A geolokátoros vizsgálataink hátteréről a Mindenki Akadémiája keretében bemutatott előadás tájékoztat részletesen. (Dr. Szép Tibor. 2018.11.07.)
- A BG275-es jelzésű partifecske őszi (sárga), tavaszi (zöld) vonulási útvonala, valamint a hosszabb ideig használt területek a vonulás/telelés során
- A geolokátoros madár megfogásának pillanatai május 24-én (Dr. Szép Tibor és Pelenczei Ákos a befogás közben) a "videómártás" technikával készült befogás felvétele alapján.
- A befogott egyed hátán a geolokátorral (jobb oldali képen a geolokátor fényérzékelője látható jobban) A madár hátáról levett geolokátorA geolokátor adatainak letöltésének pillanatai a gyűrűzőhelyen. (fotók: Pelenczei Ákos)
- A partifecske telep alsó részén, a partfal síkjától 30-40 cm-re kifeszített villanypásztorral sikeresen távol tudtuk tartani a rókát május eleje óta. A villanypásztor csak olyan állatokat "csíp meg" kellemetlen, de maradandó sérülést nem, de ugyanakkor maradandó negatív élményt okozó nagyfeszültségű, de kis erejű (áramerősségű) árammal, amelyek lába a földön van és úgy érinti meg a vezetéket. A vezetékeket úgy helyeztük ki, hogy vezetékére ülő, a vezetéket érintő fecskék semmilyen módon nem tudnak a talajhoz érni, ellentétben a rókával és más emlős ragadozóval (pl. nyest, menyét, borz, macska). Megfigyeléseink alapján a partifecskék viselkedésében a kihelyezett villanypásztor semmilyen negatív hatást nem okozott. A telep többi részén is kihúztunk villanypásztor vezetéket, azonban áram nélkül (!), és az eddigi eredmények azt mutatják, hogy azokon részeken is megszünt a rókák pusztítása, nagyon valószínű hogy az itt vagy más helyszíneken már a róka által korábban tapasztalt "villanypásztor élmények" alapján. (Dr. Szép Tibor. 2018.05.22.).
- Villanypásztorral védett telep Tiszateleknél, ahol a kihelyezés óta semmilyen róka ragadozás sem volt tapasztalható (Fotó: Dr. Szép Tibor).
- A rókák általi fészekragadozást egyenlőre sikeresen tudtuk csökkenteni villanypásztor vezetékek kihelyezésével a Szabolcs/Zalkod és a Tiszatelek határában lévő partifecske telepeken. (Dr. Szép Tibor. 2018.05.15).
- Május 12-én közel 140-en vettek részt a 2018-as Tokaji Partifecske Hajózáson. Néhány kép a programról (fotó: Pelenczei Ákos, Szép Edit):
- Május 10-ig a tavalyi állomány fele érkezett vissza. Mivel az érkezés üteme csökkenő képet mutat, sajnos nem lehet kizárni, hogy a tavalyinál kisebb állomány lesz 2018-ban. 2017-ben az átlagosnál alacsonyabb volt a fiókák száma a fészkekben, ráadásul a kullancs fertőzés mértéke az átlagost meghaladó volt. Ugyanakkor reményre adhat okot, hogy az afrikai vegetációs műholdképek alapján az átlagosnál kedvezőbb telelési időszakon vannak túl a madarak, így magasabb lehet a túlélési ráta. Az elmúlt napok rendkívűl szeles napjai lehet, hogy megakadályozták a napokban visszatért madarakat üregásását az ilyen időjárás miatti nehéz táplálkozási körülmények miatt és a frissen kiásott fészkek számán alapuló érkezési ábrán a következő napokban nagyszámú érkező madarat láthatunk majd ismét. (Dr. Szép Tibor. 2018.05.11.).
- Komoly problémát jelent a rókák általi fészkelőüreg pusztítás! Az utóbbi években egyre nagyobb veszteséget okozott a rókák fészekragadozása a Szabolcs-Zalkod határában lévő partifecske telepen, az elpusztított üregek aránya akár a 40%-ot is elérte. A Hortobágyi Nemzeti Park Szatmár Beregi TK munkatársai segítségével vadriasztó szaganyaggal (Anti-Bisson), illetve a partfal felső részén kihelyezett csibehálóval próbáljuk távoltartani a rókákat az üregek szemből vagy felülről való kiásásától (lásd az alábbi 44-45-ös teleprészlet fotóit 2018 április 30- május 7 között), azonban további módszerek alkalmazása is szükséges. (Dr. Szép Tibor. 2018.05.11.).
44-45-ös teleprészlet 2018.04.30.-án
44-45-ös teleprészlet 2018.05.03.-án, 5 üreget ásott ki a róka
44-45-ös teleprészlet 2018.05.07.-én, 18 üreget ásott ki a róka
- A tavalyi állomány harmada érkezett vissza a mai napig és az idén elsőként kialakult telepen, a Tímár határában lévő kis homokhordó helyen ma találtuk az első tojásos fészket, amelyben ma reggel rakták le az első tojást. A Tiszán várhatóan a jövőhét közepétől várható az első tojások lerakása, tömeges tojásrakás a május 13 után várható. (Dr.Szép Tibor. 2018.05.03.).
- Végre beindult az üregek tömeges ásása a Szabolcs-Zalkodi telepen! Az első partifecskék 3 hete már megérkeztek, de csak a mai napon volt tapasztalható, hogy a több száz madár megkezdte az üregek ásását. Az elsőként kialakult telepen a Tímár határában lévő kis falon, még nem indult be a tojásrakás, csak három üregben volt fészekanyag. Várhatóan itt a jövőhéten kezdődik meg itt a tojásrakás, a tiszai telepeken május 7-e után. A tokaji partifecske hajózás hétvégéjén nagy nyüzsgés várható a meglátogatandó partfalakon (Dr. Szép Tibor. 2018.04.30.).
- Továbbra is folyamatosan érkeznek vissza a partifecskék, de a "kedvező" időjárás ellenére kevés madár kezdett bele a fészkelő üregek ásásába. Április 26-ig közel 150 partifecskét figyeltünk meg a partfalak felett, de csak néhány kezdett bele az ásásba. A következő hetek történései talán választ adnak az okokról. (Dr. Szép Tibor. 2018.04.27).
- Folyamatosan érkeznek, egyenlőre kis számban a partifecskék a területre, de érdekes módon a már visszaérkezett madarak egyenlőre csak kis intenzítással kezdik az üregek kiásását a kedvező időjárás ellenére. Az MME Nyíregyházi Helyi Csoportja önkénteseivel és a Nyíregyházi Egyetem hallgatói segítségével közel 100 m hosszon alakítottunk ki fészkelésre alkalmas partfalakat a Szabolcs-Zalkod, Tiszabercel és Tiszatelek határában lévő telepeken. A téli és tavaszi áradások intenzitása elmarad az évtizedekkel ezelőtti áradásokétól, így a partifecskék számára fontos, parazitáktól mentes friss falak száma elmarad a szükségestől, ezért fontos a nehéz fizikai munkával kialakított partfalak szerepe. (Dr. Szép Tibor. 2018.04.24).
képek a partfalak kialakításáról és a résztvevőkről.
- Az idén május 12-én kerül sor a Tokaji Partifecske hajózásra (hajó indulások 12.00 és 14.00-kor), amely során testközelből lehet megtekinteni Európa egyik legnagyobb partifecske telepét Szabolcs - Zalkod község határában. A hajózás során Dr. Szép Tibor mutatja be a partifecskék és a Tisza értékeit. A részvétellel kapcsolatos további információk a hajózó társaság honlapján. (Dr. Szép Tibor. 2018.04.24).
- Már közel 40 egyed érkezett vissza, de a fészkelő üregek ásása várhatóan csak a hétvégén indul meg a Tiszán. (Dr. Szép Tibor. 2018.04.20).
- A kedvező időjárás ellenére kevesebb, mint 20 partifecske érkezett vissza Szabolcs-Tímár térségében, az első üregásás kezdeményezést csak április 14-én tapasztaltuk. (Dr. Szép Tibor. 2018.04.15)
-
- Az egyik első idei partifecske Tímár térségben (Szép T.).
- Megjöttek az első partifecskék április 8-án Tímár térségében. 6 madarat figyeltünk meg a tímári morotva körzetében. A Tisza magas vízállása miatt nem kizárt, hogy az elsőként érkező partifecskék a folyómenti homokbányákban fognak letelepedni. (Dr. Szép T. 2018.04.11).
A tiszai partifecskék állománycsökkenését vizsgáló 4 éves projekt indult 2016 decemberében!
A tiszai partifecskék fő vonulási/telelési területeit tártuk fel amelyet az egyik legrangosabb európai madártani szaklapban publikáltunk!
Vissza-> PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS