2020-07-01
Ha ismer partifecske telepet akkor adja meg helyét és méretét a Fecskefigyelő adatbázis honlapon !
2020-07-01
- A június 27-30 időszakban zajlott áradás, zöldár, sajnos elpusztította az összes tiszai telepet, így a Szabolcs/Zalkod térségében lévő közel 2 ezer páros telepet is. Az elsőfokú árvízszintig emelkedő víz hatására leomlottak a fészkekkel teli falak és becslésünk alapján csak az idén elsőként költő, kb. 100-200 pár fiókái voltak olyan korúak, hogy el tudták hagyni és eséllyel túlélni fészkeik megsemmisülését. A költő madarak közel 90%-át a tojásrakás, kotlás, illetve a kirepülési kort még meg nem élt korú fiókák időszakában voltak, amikor a zöldár elmosta a telepet. Egyenlőre bizonytalan, hogy július-augusztus időszakában tudnak-e pótköltést sikeresen megvalósítani a partifecskék. Az elmúlt több, mint száz év vízállási adatai alapján eddig nem fordult elő, hogy két egymást követő évben is a fészkelési időszakban árhullám vonult le, sajnos tavaly május végén volt hasonló áradás, amely a kotlási időszakban pusztította el a telepeket. Átlagosan 7-10 évente fordul elő zöldár a Tiszán, amely lehetőséget ad a populációnak, hogy pár év alatt pótolja a jelentős számú fióka veszteséget. Sajnos, az amúgy is nehéz helyzetben lévő tiszai állomány esetében az idei és a tavalyi zöldár miatt további jelentős állománycsökkenés várható! Nagyon fontos az áradástól megkímélt telepek, illetve az esetlegesen a levonuló víz után kialakuló partfalakon megtelepedő telepek fészkelési sikerének biztosítása! (Dr. Szép Tibor. 2020.07.01).
- Május közepéig a tavalyi állomány 2/3 érkezett vissza eddig. Különös, hogy a vizsgált nagy területen lényegében csak a Szabolcs/Zalkod térségében lévő telepen van jelentős számú fészkelés, a többi helyszínen csak néhány pár próbálkozik. Az üregek harmadában már kotlás/tojásrakás van, a kikelések ezen a hétvégén kezdődnek a legelső költők esetében (Dr. Szép T. 2020.05.20).
- Május elején a Hortobágyi Nemzeti Park Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzete segítségével villanypásztort vezetékeket tudtunk telepíteni a róka fészekragadozás ellen a Szabolcs/Zalkod-ná llévő telepen. Az előző évhez hasonlóan a telepítéssel egyenlőre sikerült megakadályozni a rókák általi fészekragadozást, amely mértéke rendkívüli is lehet, mint ahogy azt korábbi években tapasztaltuk. (Dr. Szép T. 2020.05.13).
- Május első hétvégéjén kezdték meg a tojásrakást a legelsőként megérkezett partifecskék. A május 12-től kezdődött hideg idő azonban meg fogja akasztani várhatóan a tojásrakást. A tavalyi állomány fele érkezett vissza eddig, furcsa módon az eddig érkezett madarak lényegében a Szabolcs/Zalkod-nál lévő telepen van. Az Ibrány térségében kialakított nagy homokfalon csak május végén tapasztaltuk az első ásás nyomokat, Rutkai Tamás megfgyelése alapján. (Dr. Szép T. 2020.05.13.).
- Bár április során kedvező időjárás volt, az elsőként megérkezett partifecskék csak május első hétvégéjén kezdik meg várhatóan a tojásrakást. A május 7-i endoszkópos ellenőrzésünk során már sok fészekkel rendelkező üreget láttunk, de ezek közül csak egy fészekben volt 2 tojás, ahol az első tojást május 6-án rakhatták le. A korábbi hetekben kialakított partfalak közel felét használják még a megérkezett madarak. A vizsgált területen csak a Szabolcs/Zalkod-nál lévő partfalon alakult ki telep. (Dr. Szép T. 2020.05.08.).
- Sikeresen tudtunk újabb partifecskék számára alkalmas partfalakat kialakítani Szabolcs/Zalkod térségében a az MME Nyíregyházi Helyi Csoport négy önkéntesével. Immáron közel 200 m hosszan áll rendelkezésre, több ezer fészkelő üreg készítéséhez partfal. Ezúton mondunk köszönetet a résztvevőknek (Danku János, Nagy Tibor, Nyitrai István, Dr. Szép Tibor). Több, mint 10 partifecskét figyeltünk meg a levegőben, de az üregásás még nem kezdődött meg. Az alábbi képeket Nagy Tibor és Dr. Szép Tibor készítette (Dr. Szép T. 2020.04.20).
partfal az "igazítás" előtt
"igazítás" után
újabb sikeresen módosított partfal
másik partfal az "igazítás" előtt
majd készen a partifecskéknek
Egyben látható az egyik hosszú szakasz
- A koronavírus miatti veszélyhelyzet előírásait betartva az MME Nyíregyházi Helyi Csoport négy önkéntesével sikeresen alakítottunk ki partifecskék számára alkalmas partfalakat a Szabolcs/Zalkod térségében lévő Tisza szakaszon kézi erővel, közel 100m hosszúságban. Sajnos az idén tavasszal is elmaradt a Tisza áradása, amely során friss szakadófalak tudnak kialakulni, így a 2019 végén levonult kisebb árhullám által kialakult szakadófalak bővítésével van mód elkerülni, hogy a fészkelőállomány több száz kilométeres körzetbe szétszóródva fészkeljen nehezen védhető homokbányákban, építkezési gödrökben. Ezúton mondunk köszönetet a résztvevőknek (Danku János, Nagy Tibor, Pelenczei Ákos, Dr. Szép Tibor). Alább a munkát bemutató néhány kép látható, amelyet Nagy Tibor és Pelenczei Ákos készített. (Dr. Szép T. 2020.04.15.)
partfal az ásás előtt
ásás közben
az elkészült egyik partfal és készítői
az elkészült másik partfal és készítői
- Megjöttek az első partifecskék április 11-én Szabolcs térségében. Bár április eleje óta kedvező időjárás van a viszgált térségben, csak most figyeltük meg az első egyedet. Április 12-én már két egyed repült a szabolcsi telep felett, de még üregásásnak nincs nyoma. Görögország déli részén április elején rendkivül erős északi szél, hideg és csapadékos idő volt, amely miatt tömeges fecske pusztulásról számoltak be a híradások. Dr. Christos Barboutis ornitológus arról számolt be, hogy a koronavírus fertőzés veszély miatt kijárási tilalom van Görögországban és nincs módjuk alapos felmérésre, de az április eleji rossz idő az Afrikából érkező első madarak, főként fecskék számára drámai helyzetet teremtett a kimerült madaraknak a táplálék hiányos helyzet miatt. Nem kizárt, hogy ennek következtében érkeztek később az első madarak a vártnál. A következő hetek adatai sokat elárulnak majd a kedvezőtlen görögországi időjárás következményeiről (Dr. Szép T. 2020.04.15).
A tiszai partifecskék állománycsökkenését vizsgáló 4 éves projekt indult 2016 decemberében!
A tiszai partifecskék fő vonulási/telelési területeit tártuk fel amelyet az egyik legrangosabb európai madártani szaklapban publikáltunk!
Vissza-> PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS