2019-06-19
Ha ismer partifecske telepet akkor adja meg helyét és méretét a Fecskefigyelő adatbázis honlapon !
2019-06-19
- A vizsgált Tisza szakaszon Szabolcs és Rakamaz térségében alakultak ki nagy szakadófalak a zöldárt követően, Szabolcs térségben a szakadófalak kialakulása folyamatos az ár levonulását követően, több száz méter hosszú friss falak vannak, a legnagyobbak a Tiszalök-Tiszatelek szakaszon. Sajnos Szabolcsnál falak még mindig omlanak, főként az elmúlt vasárnapi felhőszakadást követően, így az újrakezdő partifecskék üregei közül eddig kb. 200 üreg semmisült meg. A vizsgált térségben lévő mesterséges élőhelyeken, Gávavencsellő építkezés, Ibrány szemétlerakónál lévő homokfal és az épülő állattelepnél lévő homokfalban kb. 1300 üreget ástak ki a zömében a Tiszáról eljött madarak. E hét végén kezdődnek a kikelések. (Dr. Szép Tibor. 2019.06.19).
- A Tiszán a zöldárt követően kialakult szakadófalakon immáron megkezdődőtt a tojásrakás. Számításaink szerint az első költések kirepülései a Tiszán július első felében kezdődnek majd meg, amely rendkívül kései az eddigi közel 30 éves vizsgálataink során. (Dr. Szép Tibor. 2019.06.11.).
- Az elmúlt hétvégén jelentős apadás indult meg a Tokaj feletti szakaszon és Szabolcs/Kenézlő térségében lévő telepen évek óta nem látott nagyságú szakadófalak alakultak ki, amelyeken ismét elkezdték ásni az üregeket a partifecskék. Reméljük, hogy sok az áradás miatt fészkét elvesztett madár költ ismét a folyó partjaiban. A zöldár miatt ugyanakkor jelentős számban fészkeltek be építési gödrökbe, mint például Gávavencsellőnél, ahol egy építkezési területe 617 üreget számláltunk, amelyek közel 60%-ban már tojásrakás van. Eddig csak egy kis homokbányában tapasztaltunk fióka kikelést, a legtöbb telepen tojásrakás és kotlás zajlik. (Dr. Szép Tibor. 2019.06.07.).
- A vízállás előrejelzések alapján a Felső-Tiszán a hétvégén jelentős (1-2. fokú) árhullám vonul le, amely a tojásrakás kezdetén álló telepek nagyrészét el fogja pusztítani. A május 20-i bejárásig, a Tiszalök-Tiszatelek közötti szakaszon 1740 db üreget ástak ki a partifecskék, amely alapján várhatóan 1000-1500 pár fészkelése semmisülhet meg az áradás miatt. Nagy veszélyt jelent az állomány esetében, hogy a legkorábban költő, általában a legjobb "minőségű" egyedeket érinti a pusztulás, mert a fészkelőállomány nagyrésze csak a napokban érkezhet vissza Afrikából. A szaporulatban a korán költőknek van a legnagyobb szerepe ezért az árhullám hatása a következő évek állományát is jelentősen befolyásolhatja. Az ilyen "zöldárak" a Tiszán 7-12 évente szoktak előfordulni, a vizsgált szakaszon legutóbb 2010-ben, 2006-ban és 1998-ban 1986 óta. Mivel a tojásrakás csak ezen a héten kezdődik a telepeken, így talán a madaraknak marad kellő tartalékuk, hogy az árhullám levonulása után újra kezdjék a fészkelést a Tiszán. Ilyenkor kevesebb tojást raknak és kevesebb fiókát tudnak felnevelni. Várható, hogy a szokásosnál több madár próbálkozik majd homokbányákban, építkezések során kialakított partfalakban fészkelni a következő hetekben, amely komoly odafigyelést igényel e helyeken. Ha ilyen helyre települnek be a partifecskék, akkor minden korábbinál fontosabb, hogy költésük sikeres legyen! Kérjük írjon, ha ismer ilyen telepet! (Dr. Szép Tibor. 2019.05.22).
- Az idei költés minden eddiginél később tud csak kezdődni az utóbbi hetek rendívül kedvezőtlen időjárása miatt. Az elmúlt 30 évben sohasem volt példa arra, hogy május 20 után kezdődőtt volna a tojásrakás. A következmények egyenlőre nehezen beláthatóak. (Dr. Szép Tibor. 2019.05.20).
- Minden korábbi évnél későbbre tolódott az üregásás az eddig megérkezett egyedeknél, különösen az utóbbi hetek nagyon szeles és az elmúlt napok rendkívül hideg időjárása miatt. A fecskék számára az utóbbi napok időjárása több mint kritikus, mert nehezen jutnak táplálékhoz, akár jelentős pusztulás is várható, amennyiben a szél nem mérséklődik és a hőmérséklet nem közelíti ismét a májusra jellemző értéket. (Dr. Szép Tibor. 2019.05.07).
- Tokaji Partifecske Hajózás lesz május 11-én, 12.00 és 14.00 kezdetekkel, amely során Dr. Szép Tibor kalauzolásával hajóval látogatják meg a Szabolcs/Zalkod térségében lévő partifecske telepet. Hajójegy foglalással és vétellel kapcsolatos információk a https://hajokirandulas.hu/programok/ oldalon. (Dr. Szép Tibor. 2019.05.07).
- Bár az első partifecskék már április 8-án megérkeztek, azonban feltehetően az utóbbi hetek rendkívül szeles időjárása miatt, amikor a fecskék táplálkozása nagyon nehézzé válik, alig néhány üreg ásását kezdték csak meg, annak ellenére, hogy már közel 100 példányt láttunk a területen. (Dr. Szép Tibor. 2019.04.30).
- Sajnos az idén is elmaradt a legalább I.fokú szintet elérő áradás a Tiszán, így kevés szakadófal jött létre, amely a legfontosabb fészkelő élőhelye a partifecskének. Az MME önkénteseivel és a Nyíregyházi Egyetem hallgatóival közösen összesen közel 100 m hosszon alakítottunk ki ásókkal a fészkelésre alkalmas partfalakat Rakamaz, Szabolcs és Gávavencsellő térségben. Hálás köszönet a Pelenczei Ákosnak, Lucik Barnának, Hegedüs Imrének, Nagy Tibornak és Rutkai Tamásnak a komoly fizikai munkáért, amely nélkül a vizsgált állomány nehezen találna megfelelő fészkelőhelyet a szokásos élőhelyén! (Dr. Szép Tibor. 2019.04.23).
partfal az "alkotókkal"
partfal az "alkotókkal"
Partfal a bővítés előtt...
Partfal a bővítés után
az alkotók 2/3-val
- Megjöttek az első partifecskék április 8-án Tímár térségében. A rendkívül szeles idő miatt az üregásások még nem kezdődtek meg április 22-ig, amikor már 19 partifecskét figyeltünk meg a vizsgált térségben (Dr. Szép T. 2019.04.22).
A tiszai partifecskék állománycsökkenését vizsgáló 4 éves projekt indult 2016 decemberében!
A tiszai partifecskék fő vonulási/telelési területeit tártuk fel amelyet az egyik legrangosabb európai madártani szaklapban publikáltunk!
Vissza-> PARTIFECSKE HÍREK Back ->SAND MARTIN NEWS